Typy hodinkových strojků

Hodinové strojky existují v 5 variacích. Digitální strojky pro digitální hodinky, quartzové strojky pro analogové (tedy ručičkové) hodinky, mechanické strojky pro analogové hodinky a mechanické strojky se samonátahem.

hodinky na baterii (Quartz)Bateriové strojky (strojky typu Quartz) -  nejpoužívanější pohon, práci vykonává elektromotorek posouvající ručičky. Energii dodává strojku baterie, kdy životnost baterií je nejčastěji 2 až 3 roky. Povolená tolerance u těchto hodinek je ±15 sec/měsíc. Quartzové hodinky mají běžně zobrazení času analogové i digitální. Quartzové digitální hodinky znáte, jsou to naše známé digitálky, kde čas zobrazuje digitální displej s tekutými krystaly, dříve i diodami.

Mechanické strojky - u mechanického strojku je mnoho koleček, které do chodu uvádí natažená pružina tím, jak se postupně rozbaluje. Podle toho, jak tuto pružinu uvádíme do smrštěného stavu, se hodinky dělí na strojky s ručním nátahem a na automatické strojky. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb ruky.  Natahováním přes korunku (ovládací prvek na pouzdře sloužící k nastavení hodinek) se pružina svinuje. U obou typů strojků se však udává "rezerva nátahu" – tedy to, jak dlouho hodinky vydrží bez natahování (u automatů sundané z ruky). Běžný je jeden až dva dny, ty nejlepší hodinky mývají až dva týdny, to jsou ale už spíše drahé výjimky.  Kalibr je označení řady hodinových strojků stejné konstrukce. Je to tedy něco jako typ, či model motorku.

Kinetický pohon - systém automaticky vytváří potřebnou energii využitím pohybu lidské ruky. Pohyb paže uživatele hodinek vytváří vibrace, které jsou přenášeny do generátoru. Část vyprodukované energie je využita k pohonu strojku, část je uchovávána v integrovaném kondenzátoru. Takovéto uspořádání zaručuje, že se hodinky nezastaví, ani pokud je majitel na několik dní odloží. V případě, že je klidové období delší, zastavuje se pohyb ručiček, ale uchovávaná energie je dostatečná k obnovení chodu hodinek pouhými několika pohyby.

Solární pohon - solární panely zabudované pod ciferníkem doplňují energii pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor. Povolená tolerance u těchto hodinek je ±15 sec/měsíc. Eco-Drive Jedinečný systém pohonu

Eco-Drive - vyvinutý firmou Citizen v sobě spojuje nejvyšší ekonomické, ekologické a estetické nároky. Konec výměn baterií. Eco-Drive mění sluneční, nebo umělé světlo v čistou energii. Rozběh již po jedné minutě osvitu, rezerva chodu až 500dní. Ekologický a zároveň levný pohon, protože používá základní přírodní zdroj - světlo. Ekologický, protože nezatěžuje přírodu odpady z vypotřebovaných baterií a levný, protože nemusíte platit za výměny baterií. Světlo prochází speciálním číselníkem a vysoce citlivým solárním článkem, je přeměněno na elektrickou energii, která je ukládána do miniaturního akumulátoru a podle potřeby potom pohání quartzový stroj hodinek.

Neoriginály se slevou až 95%

Jsme ověřeni tisíci zákazníky za více jak 10 let na trhu!

Naše další levné produkty!

 

Nejoblíbenější zboží